در ارتباط با امام زمان عج و حضرت خضر نبی و مسجد جمکران نوشته هایی را تقدیم خواهم کرد. ان شاء الله

کوه خضر

نويسنده خادم المهدی در شنبه 14 دی1387 ساعت 7:38|

داغ کن - کلوب دات کام Share/Bookmarkهو الرحمن

در بخشی از داستان تشرّق حسن مثله و دستور بنای مسجد مقدس جمکران به امر حضرت مهدی عج نکته جالب توجهی است :

حضرت به حسن مثله می فرمایند که هفت روز در این منطقه خواهند ماند (به تعبیری شاید معتکف می شوند) و از شب ۱۷ رمضان یعنی تمام شبهای قدر !

نويسنده خادم المهدی در چهارشنبه 3 مهر1387 ساعت 4:55|

داغ کن - کلوب دات کام Share/Bookmarkتاريخچه مسجد جمكران

چرا سه شنبه شب ها؟

جريان مسجد جمكران بر مي گردد به 1054 سال قبل (در سال ۱۳۸۵ هش نوشته شده). يعني دقيقا سه شنبه شب 17 رمضان سال 373 هجري قمري. آن طور كه شيخ صدوق (ره) در كتاب مونس الحزين نوشته.

دو تا حسن در ماجراي ساخت اين مسجد نقش داشته اند. یكي حسن بن مثله جمكراني كه در همان شب مقدس و در عالم بيداري، پيام و دستور امام زمان (عج) را دريافت كرده و پيگير ساخت مسجد شده است و ديگري حسن مسلم كه صاحب زميني بوده كه مسجد در آن جا بنا شده. او در آن زمين كشاورزي مي كرده، اما توي زندگيش خيلي از حق ها را ناحق كرده بود و البته اين زمين هم، زمين مقدسي بود كه بايد به دست اهلش مي افتاد. فرمان امام زمان (عج) به حسن بن مثله اين بود: برو به حسن مسلم كه در اين جا كشاورزي مي كند بگو، اين زمين شريفي است. حق تعالي آن را از زمين هاي ديگر برگزيده و ديگر نبايد در آن كشاورزي كرد. همچنين نزد سيد ابوالحسن (از علماي قم) برو و به او بگو حسن مسلم را احضار كند و سود چند ساله كه از زمين به دست آورده وصول كند و با آن پول در اين زمين، مسجدي بنا كند. حسن بن مثله طبق دستور، همة كارها را مي كند، همراه دوستش علي منذر به محل مسجد مي رود و با ديدن زنجيرها و ميخ هايي كه حدود مسجد را مشخص كرده بودند، قوت قلب بيشتري مي گيرد تا نشانه اي براي مردم هم داشته باشد.

 او و سيد ابوالحسن، باز هم مورد خطاب امام (عج) قرار مي گيرند و به فرمان ايشان، بزي را از گلة جعفر كاشاني خريداري كرده، ذبح مي كنند و گوشتش را ميان فقرا تقسيم مي كنند. به اين ترتيب كار ساخت مسجد جمكران آغاز مي شود. از همان سه شنبه شب پر ماجرا و مقدس تا به حال تعداد زائران مسجد جمكران از رقم 12 ميليون نفر در سال تجاوز كرده است. (هم اکنون بیش از ۱۵ میلیون)

 

 

 

----------------------------------

نويسنده خادم المهدی در پنجشنبه 28 شهریور1387 ساعت 17:41|

داغ کن - کلوب دات کام Share/Bookmarkحجت الاسلام والمسلمین اکبر مهدی پور، استاد دانشگاه، محقق و نویسنده و مترجم، در گفتگویی با آینده روشن به مناسبت هفدهم رمضان درباره تاریخچه تأسیس مسجد جمکران و اهمیت و اعتبار آن سخن گفت. متن زیر سخنان ایشان در این باره است:

ادامه مطلب

نويسنده خادم المهدی در پنجشنبه 28 شهریور1387 ساعت 16:51|

داغ کن - کلوب دات کام Share/Bookmark{مطلب اختصاصی وبلاگ}

هو الهادی

دوستی در بخش نظرات گلایه از این داشت چرا چند پست اخیرم مطلب خاصی ندارم و مرتب بقول ایشون مردم را سرکار میگذارم.

راست میگفت! اما نوشته های نصفه و وعده و عیدها دو دلیل داره.

دلیل اولی ش تنبلی و توجیه اون بود و فرار از نوشتن و دلیل دوم: ایجاد انگیزه و تست مطلوب بودن عناوین. یعنی اگه قراره وقت بگذرام اصلا خواننده ای خواهد داشت یا نه. و اما بعد.

درباره ۱۷ رمضان و سالروز بنای مسجد مقدس جمکران نوشته هایی داشتم و حرفهای زیادی دارم و برخی واقعا تابحال ناشنیدنی. فقط در این شماره به نکات ویژه ای اشاره میکنم:

ادامه مطلب

نويسنده خادم المهدی در پنجشنبه 28 شهریور1387 ساعت 16:43|

داغ کن - کلوب دات کام Share/Bookmark۱۷ رمضان! 

منتظر نوشته بعدی باشید

جمکران

چگونگی و توضیحاتی درباره وقوع.

نگاهی به جزئیات و ...

نويسنده خادم المهدی در دوشنبه 18 شهریور1387 ساعت 13:23|

داغ کن - کلوب دات کام Share/Bookmarkهو الجمیل

وقوف در عرفات را تجربه نکردم. وصفشو شنیدم. ظاهرش سخت و آزار دهنده ولی برای همه اونهایی که تجربه کردن شیرین و دوست داشتنی.

از نیمه شعبان جمکران چی شنیدین؟

جمعیت عجیب تو هم هم موج میخوره. در حداقل امکانات و تسهیلات. ولی واسه اهلش شیرین.

تا حالا شنیدی کسی بگه جمکران نیمه شعبان رفتم خیلی شلوغ بود. ولی تا حالا شنیدی کسی بگه:

 نرو ، اذیت میشی؟؟!!

نويسنده خادم المهدی در چهارشنبه 16 مرداد1387 ساعت 16:58|

داغ کن - کلوب دات کام Share/Bookmarkمطلب اختصاصی وبلاگ

 

-اولین قریه ای که در منطقه قم بنا شده روستای جمکران است

 

-عده ای بر این عقیده اند که منطقه جمکران را حضرت سلیمان بن داوود بنا نهاده است.

 

- برخی جمکران را همان ورجمکرد (محل حکومت جمشید پادشاه ایرانی ) می دانند که دوران حکومتش به عصر طلایی ایران مشهور است، مشهور است که بنای اول جمکران را او نهاده و قلعه ای در آن بنا کرده است. هم اکنون بقایای قلعه ای در در روستای جمکران دیده می شود که مختصات آن55*55 متر و قطر دیواره آن در پایه تا 4 متر است. در حدیثی از حضرت علی ع به این قلعه با عنوان قلعه گبران اشاره شده است.

بنا بر تحقیقات یک نشریه آلمانی خورآباد و جمکران دو محل سکونت دوره پیش از تاریخ در کناره غربی فلات مرکزی ایران است. همچنین آثار فراوانی از تمدنهای 4 الی 5 هزار ساله در منطقه جمکران بدست آمده است.

 

- پیش از اسلام  در منطقه جمکران دوازده محله بوده و درهر محله یک آتشکده که پس از حضور مسلمانان ، این آتشکده ها تخریب شد.

 

-خطاب بن اسدی قبل از حضور اشعریون (قبل از سال 66 هق) مسجدی را در این منطقه بنا کرد و خود در آن نماز می خواند. این اولین مسجد در منطقه قم می باشد.

 

- پس از شورش طرفداران ابن مغیره علیه حجاج بن یوسف به شکست انجامید، گروهی از بنی اسد به قم آمدند و در جمکران رحل اقامت گزیدند.

 

- ده سال پس از حضور بنی اسد ، سعید بن جبیر از یاران حضرت علی و از عرفای عصر پس از شکست عبدالرحمن به محمد اشعث (والی سیستان) ازدست حجاج به قم و منطقه جمکران گریخت و 3 الی 7 سال در این منطقه اقامت داشت.

 

- اولین قبائل عرب که به قم وارد شدند اشعریون بودند که در سال 66 و 67 هجری در منطقه جمکران اقامت گزیدند. البته حضور خطاب اسدی پیس از آنها بود.

منابع موجود است

نويسنده خادم المهدی در یکشنبه 8 مهر1386 ساعت 10:44|

داغ کن - کلوب دات کام Share/Bookmark